ZMIANY W VAT OD AUT W 2014 ROKU

 

Znany jest już projekt decyzji Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów firmowych. Z informacji prasowych wynika, iż firmy odliczą cały podatek VAT od samochodów firmowych, ale używanych tylko i wyłącznie do prowadzenia działalności:
  • 50% podatku VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych wykorzystywanych jednocześnie do działalności gospodarczej i celów prywatnych
  • 100% podatku VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej
  • 50% podatku VAT od paliwa do powyższych pojazdów samochodowych i wydatków eksploatacyjnych
 
Jednak aby powyższe przepisy weszły w życie potrzebna jest jeszcze cała ścieżka legislacyjna. Już dziś jednak wiadomo, iż rząd nie zdąży z wprowadzeniem stosownych zmian. Dla przedsiębiorców oznacza to, iż od 1 stycznia 2014 roku obowiązywać będzie ustawa z 2004 roku o bardziej liberalnym brzmieniu, które pozwalała odliczyć podatek VAT samochodom z homologacją ciężarową.
 
Aby samochód uzyskał homologację ciężarową, muszą zostać spełnione warunki art.  86a ustawy o VAT.
Generalnie chodzi o samochody w których liczba miejsc łącznie z kierowcą wynosi:
a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.
 
Dodatkowo w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. wskazano, że dopuszczalna ładowność tych pojazdów oraz liczba miejsc (siedzeń) powinna być określona na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
 
 
Powyższy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

Banner Banner Banner Banner
Tagi strony: kalkulator leasingowy,leasing, leasing aut, leasing środków transportu, leasing dla lekarzy, leasing maszyn, leasing operacyjny, leasing samochodów, leasing samochodowy, leasing samochodowy, leasing sprzętu budowlanego, leasing sprzętu medycznego, sprzęt poleasingowy